Paulo Coelho - Rukověť bojovníka světla

3. března 2014 v 15:49 | Njina |  Doporučuji ke čtení
Paulo Coelho patří podle mě mezi jedny z nejlepších světových spisovatelů. Každý jistě zná jeho knihu Alchymista, a kdo ne, radím mu si ji co nejdříve přečíst...
Tato kniha patří mezi méně známá díla tohoto brazilského spisovatele.
Přesto věřím, že někoho tyto výpisky z knihy Rukověť bojovníka světla zaujmou.
I kdyby to měl být pouze jeden člověk...

(Paulo Coelho)


Paulo Coelho - Rukověť bojovníka světla
Vyprávění z let 1993-1996
Nakladatelství ARGO (roku 2006)

- Každý bojovník světla ví, co stojí za to.
O svých akcích rozhoduje s pomocí inspirace a víry.
Setkává se však s lidmi, kteří ho povolávají do bojů, jež nejsou jeho, na bitevní pole, která nezná. Chtějí ho zaplést do střetů, jež jsou důležité pro ně - nikoli pro něho.
Často jsou to lidé jemu blízcí, kteří ho mají rádi, důvěřují jeho síle a - protože jsou v úzkých - chtějí si jeho pomoc vynutit.
V tom případě se bojovník usměje a nešetří projevy lásky - ale výzvu nepřijme.
Opravdový bojovník světla si své bitevní pole volí vždy sám.


- Bojovník světla umí prohrávat.
Nebere porážku lhostejně a neříká fráze jako "na tom přeci tolik nezáleželo" nebo "tohle jsem vlastně vůbec nechtěl". Přijímá porážku jako porážku - a nepokouší se jí vydávat za vítězství.
Trpce pociťuje bolavé rány, lhostejnost přátel, samotu prohry. Tehdy si říká: "Za něco jsem bojoval, ale neuspěl jsem. Prohrál jsem svou první bitvu."
Tahle věta mu dodá znovu sil. Boovník ví, že nikdo pokaždé nevyhraje - a umí své úspěchy odlišit od svých chyb.


- Bojovník světla věří.
Protože věří v zázraky, zázraky se začnou dít.
Protože je přesvědčen, že myšlení mu může změnit život, jeho život se začne měnit. Protože ví jistě, že najde lásku, láska se objeví.
Čas od času zklame. Někdy bývá raněn.
Tehdy slyší poznámky:"Ten je ale naivní!" Ale bojovník světla ví, že to stojí za to. Na každou porážku má k dobru dvě vítězství.
Vědí to všichni kteří věří.


- Pro bojovníka neexistuje nemožná láska.
Nedá se odradit mlčením, lhostejností nebo odmítnutím. Ví, že pod ledovou maskou , kterou si lidé nasazují, je vřelé srdce.
Proto bojovník světla dává v sázku víc, než druzí. Neustále vyhledává něčí lásku, i kdyby to znamenalo mnohokrát uslyšet slovo "NE", vrátit se domů poražen, pocítit odmítnutí tělem i duší.
Žádný bojovník se nenechá zastrašit, když hledá to, co potřebuje. Bez lásky totiž není ničím.


- Bojovník světladělá vždy něco neobyčejného.
Cestou do práce se může dát na ulici do tance, podívat se do očí cizímu člověku a mluvit o lásce na první pohled, hájit nějakou myšlenku, která se třeba zdá směšná. Bojovníci světla si takové dny mohou dopřát.
Bojovník se nebojí smutně vzpomínat dávných žalů nebo těšit se z nových objevů. Jakmile cítí, že nastala ta pravá chvíle, nechá všeho a vydá se za vysněným dobrodružstvím. Jakmile pochopí, že nedokáže dál odolávat, odejde z bitvy a neobviňuje se, že se nečekaně dopustil nějaké ztřeštěnosti.
Žádný bojovník světla se nepokouší hrát celé dny roli, kterou mu určili druzí...


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 paulo paulo | 23. dubna 2015 v 8:56 | Reagovat

Perfektný spisovateľ. Každá jeho kniha je ako droga :D keď ju začneš čítať nevieš prestať. Najviac sa mi ale páči, že tie knihy niečo v tebe zanechajú :) ..teraz sa zase teším, že si objednám ďaľšiu z eurobooks.sk  :-P

2 Njina Njina | E-mail | 24. dubna 2015 v 6:22 | Reagovat

[1]: Máš pravdu... Paulo je opravdový génius! Děj jeho knih mě vždycky pohltí, a když dočtu, cítím se trochu smutně jen proto, že ta knížka nebyla delší a já nemohla číst ještě o těch pět minut déle...
Já bohužel musela dát Coelhovi na nějaký čas volno, protože mám rozečtených asi 50 knížek k maturitě.... Ale nemůžu se dočkat, až si ho zase přečtu!
Měj se hezky, paulo :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama