Tři čísla - problém?!

11. září 2017 v 7:46 | Njina |  Tak různě o záchranářích
Inu, tak jsem si po cák delší pauze vzpomněla taky na to, že jsem kdys dávno byla i blogerka. Usadila jsem svou zadnici na tvrdou kolejní židli, noťáska jsem ladně pohodila na stůl a v hlavě jsem si poštimovala myšlenky.
V tu chvíli jsem ovšem zjistila, že tak nějak už si ani nepamatuju jak se píše něco jinýho, než zrovna seminárky, semestrálky a další taakový kravinky se serepetičkama.
Rozhodla jsem se na to ale slavnostně hodit bobka a prostě psát jak mi zobák narost.A je tu úvod článku - věc, která mi snad ani nikdy nešla, ale přesto se vždycky nějak sesmolila!

Víte, v našem státečku fungují takový 4 základní čísla, na které lidi volají ve chvíli, kdy nastane nějaký ten problém. Teda ofiko jsou to 3 čísla český a 1 mezinárodní.
Leckdo (jako třebas i já až do nedávna) by si myslel, že nejni zas až tak složitý zapamatovat si 3 trojmístný čísla, zvlášť, když to všichni omílaj už od doby, co nám narost první mlíčňák a my zvládli i těžší slova než jen "gaga" a "hama".

Každopádně - když jsem nastoupila na praxu na linku 155 (pro neznalce - linka zdravotnické záchranné služby; aneb moje budoucí pracovní branže), čučela jsem jako buk.
Nekecám, ale každej 4 hovor vypadal asi tak nějak následovně:

"Dobrý den, zdravotnická záchranná služba" ohlásila se dispečerka a já svírala telefon, díky kterýmu jsem ten hovor přeposlouchávala.
"Brej. Helejte, nevim, jestli už k vám někdo volal, ale já jsem zrovna na týhle a týhle silnici směrem tam a tam a vono tady hoří na mezi." začal svůj úvod mužský hlas na drátě.
"Aha, a je někdo zraněný?" vyptává se hned dispečerka.
"Ne, to ne... Ale asi by bylo fajne, kdybyste sem přijeli a uhasili to." řekl mužský hlas lehce zmateně.
"Pane, ale voláte na ZDRAVOTNICKOU ZÁCHRANNOU SLUŽBU, voláte si záchranku..." reaguje zcela klidně dispečerka.
"Jo tááák... A já myslel, že volám hasiče. A jaký to číslo vlastně maj?" zmatenost chlápka na druhý straně telefonu je přímo hmatatelná, a kdybych mohla vidět jeho obličej, tak se vsadím, že v tu chvíli byl rudej až na zadku.

A takhle je to každej čtvrtej hovor. Často je jen drobnou obměnou, že lidi chtějí volat policajty a ne hasiče, ale jinak je to nemlich to samý.

Když jsem takovej rozhovor poslouchala už asi po osmý, prostě jsem to svoje sluchátko položila a jen jsem kroutila hlavou nad neznalostí lidskejch cápků.
Jako by bylo nějak těžký zapamatovat si jednoduchou básničku:

150 - hasiči, oheň jenom zasyčí!
158, znám! Policii zavolám!
155 - lékař jede hned!

Anebo teda, lidičky zlatý, volejte na neutrální číslo 112. I když ani to nejni nikterak dobrej nápad, hlavně v případě, když voláte kvůli nějakýmu těžkýmu zranění.
Linku 112 totiž provozujou hasiči, takže nejprve vyzjistí informace, který jsou potřebný pro hasiče, odešlou zprávu svým lidem a až pak teprva pošlou datovou větu nebo přepojí hovor na 155. Zdržení cécéáááá. 3 minuty. Jenže když někomu hupkáte na hrudníku, páč mu srdce vypovědělo službu, tak se počítá každá vteřina, natož pak minuta...

No, a přichází ještě horší chvíle - a to chvíle závěru!

Takže, lidičky - uděláme ten závěr dneska formou bajky (to jest na konci s ponaučením).
Když budete chtít volat nouzově, tak si, prosím, vzpomeňte na to správný číslo!
A nebo si nevzpomeňte a my si z vás pak na dispečinku uděláme prdel, podobně jako v případě toho chlápka s hasičema:
"Hele, tak odteďka prej jezdíme už i hasit požáry - ale že nám o tom ještě šéf neřekl. Už to vidim, jak vyskočíme z tý sanity s hasičákem..."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marie Veronika Marie Veronika | Web | 12. září 2017 v 10:09 | Reagovat

Když už je to jedno číslo na všechno, tak byste i vy měli být děvčata pro všechno, ne? Tak šup, šup, přidat do sanitky hasičák a želízka a jezdíme :-D

2 njina njina | E-mail | Web | 13. září 2017 v 14:48 | Reagovat

[1]: :-D  :-D  :-D Tak teď si mě dostala :-D :-D S tím se prostě musim pochlubit naší šéfce... Tak trochen ti to ukradnu :-D
Dík za koment :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama